Przebarwienia i melasma





Przebarwienia to określenie, które nadaje się obszarom skóry, które stają się ciemniejsze od otoczenia. Jest to powszechna nieszkodliwa choroba skóry, która z wielu powodów może dotyczyć dużej części społeczeństwa. Rodzaje przebarwień obejmują plamy starcze, melasmę i przebarwienia pozapalne. Przebarwienia pojawiają się, gdy skóra wytwarza więcej melaniny, pigmentu, który nadaje skórze jej kolor. Może to sprawić, że plamy na skórze będą wydawać się ciemniejsze niż otaczające je obszary.

Przebarwienia to częsta choroba skóry, pojawiająca się u osób  z każdym typem skóry.

Niektóre formy przebarwień, w tym melasma i plamy posłoneczne, częściej dotykają obszarów skóry narażonych na ekspozycję na słońce, w tym twarzy, ramion i nóg.

Inne rodzaje przebarwień tworzą się po urazie lub  zapaleniu  skóry, takich jak skaleczenia, oparzenia,  trądzik  lub  toczeń . Mogą wystąpić w dowolnym miejscu na ciele.

Posiadanie dodatkowego pigmentu w niektórych obszarach skóry jest zwykle nieszkodliwe, ale czasami może wskazywać na inny stan chorobowy.

Chociaż przebarwienia są nieszkodliwe, niektórzy chcą się ich pozbyć. Istnieje szereg możliwych metod leczenia i domowych środków, które można wypróbować.

Aby zapobiec hiperpigmentacji lub aby nie stawała się ona bardziej widoczna:
• Unikaj ekspozycji na słońce. Użyj kremu z filtrem przeciwsłonecznym o SPF 30 lub wyższym, aby chronić skórę i zapobiegać ciemnieniu przebarwień.
• Unikaj drapania skóry. Aby zapobiec tworzeniu się przebarwień po urazie, unikaj drapania plam, strupów i zmian trądzikowych.

Istnieje szereg zabiegów, pozwalających rozjaśnić ciemne plamy na skórze i usunąć przebarwienia. Można się ich pozbyć za pomocą technik usuwania, takich jak zabiegi kosmetyczne, kremy i środki domowe.

Image placeholder

Najczęstszymi rodzajami przebarwień są:
Plamy starcze zwane również plamami wątrobowymi lub plamami soczewicowatymi słonecznymi.
Charakteryzują je brązowe lub czarne plamki pojawiające się na skórze po nadmiernej ekspozycji na słońce. Często pojawiają się na twarzy i dłoniach lub na wystawionych na słońce obszarach ciała

Przebarwienia pozapalne to plamy lub obszary ciemnej skóry, które pojawiają się po stanach zapalnych skóry, takich jak trądzik lub wyprysk. Zwykle pojawiają się na twarzy lub szyi.

Wymagająca szerszego omówienia melasma, czasami zwana jest ostudą, lub maską ciążową, dzięki silnemu związkowi z czynnikami hormonalnymi jest bardzo powszechna u kobiet w wieku rozrodczym. Najczęściej występuje w okresie ciąży lub w trakcie stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Mężczyźni stanowią. 10% populacji chorujących na melasmę. Dominującą grupą są osoby pochodzenia środkowowschodniego, karaibskiego lub azjatyckiego.


Image placeholder

Dotychczas udowodniono związek melasmy z czynnikami hormonalnymi oraz promieniowaniem UV, natomiast do wyjaśnienia pozostają czynniki genetyczne, niedobory żywieniowe i stres. Również istnieją doniesienia o wpływie ciepła na pojawienie się choroby, czego dowodem mogą być zgłaszane objawy w obrębie górnej wargi po zastosowaniu gorącego wosku w celu usunięcia włosów.

Trudna do leczenia choroba zwykle pojawia się na obszarach wystawionych na działanie promieni słonecznych. Może występować w 3 typowych wzorach:
1. Środek twarzy – policzki, czoło, górna warga, nos i podbródek
2. Wzór motyla - nos i policzki
3. Żuchwa – linia żuchwy i szyja

Melasma naskórkowa - w tej postaci melasmy zajęta skóra wydaje się brązowa lub czarna ze względu na rozległy wzrost melaniny w naskórku. Plamy mogą być wyraźniej odgraniczone, ponieważ znajdują się bliżej powierzchni. Pod mikroskopem liczba komórek produkujących melaninę jest normalna.

Melasma skórna - w tej formie skóra przybiera zabarwienie niebieskawo-szare, ponieważ melanina zgromadzona jest w górnej i środkowej części skóry właściwej. Różnica w kolorze polega na tym, że melanina jest znacznie głębsza. Granice plam mogą być mniej wyraźne.

Melasma mieszana – to pospolita forma lokalizująca złogi melaniny w naskórku i skórze właściwej.

W ocenie głębokości lokalizacji melaniny pomocne jest promieniowanie ultrafioletowe, o długości fali 360 nm, wykorzystywane w lampie Wooda. Promienie pochłaniane przez melaninę zlokalizowaną w naskórku powodują, że widoczne jest zwiększenie kontrastu między przebarwieniem a skórą niezmienioną, natomiast w przypadku braku barwnika w naskórku, podlega ono absorpcji przez melaninę znajdującą się w obrębie skóry, czemu nie towarzyszy nasilenie koloru.

Procedura leczenia polega na zahamowaniu produkcji melaniny i degradacji melanosomów (pakietów melaniny). Leczenie melasmy naskórkowej jest znacznie łatwiejsze, ponieważ produkty stosowane miejscowo łatwiej docierają do naskórka. Warto zauważyć, że melasma często samoistnie ustępuje w miesiącach zimowych. Z tego powodu wielu pacjentów jedynie w miesiącach letnich skupia swoje wysiłki na leczeniu. Poddając się terapii musimy być świadomi, że leczenie przebarwień to trudny i wielomiesięczny proces, wymagający dyscypliny i ścisłego przestrzegania zaleeń lekarskich. Najważniejszym czynnikiem jest profilaktyka hiperpigmentacji – fotoprotekcja. Zalecane jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym o najwyższym faktorze SPF 50+ przez cały rok. Najbezpieczniejszymi są kremy z filtrami mineralnymi zawierającymi tlenek cynku i tlenek/dwutlenek tytanu. Ponadto ochrona przed promieniowaniem powinna obejmować noszenie odpowiedniej odzieży, zwłaszcza w okresie letnim, chroniącej skórę przed słońcem. W sytuacjach wyjątkowych warto stosować ekrany UVA do okien samochodowych i domowych.

Leczenie miejscowe warto uzgodnić z lekarzem dermatologiem. W naszej praktyce proponujemy leczenie z wykorzystaniem intensywnego światła pulsacyjnego (IPL) które w określonych parametrach stosowane jest do leczenia przebarwień o różnej etiologii i stopniu nasilenia.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie zastępują i nigdy nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze rozmawiaj z lekarzem o ryzyku i korzyściach wynikających z leczenia.



Skontaktuj się z nami, doradzimy Ci z którego zabiegu możesz skorzystać a także sprawdź nasz cennik.

Skontkatuj się z nami!                                                             Cennik