Zwiotczenie skóry





Zwiotczenie skóry jest nierozerwalnym następstwem procesu starzenia, a utrata jej elastyczności pojawia się między 35 a 40 rokiem życia.

Wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja dwóch białek związanych z utrzymaniem jędrności skóry – kolagenu i elastyny. Zmniejsza się również produkcja kwasu hialuronowego – cząsteczki odpowiadającej za zachowanie nawilżenia skóry, a tym samym za jej pełniejszy wygląd.

U osób otyłych, a także w okresie ciąży, skóra rozciąga się aby pomieścić powiększone tkanki wewnętrzne, co z biegiem czasu może powodować uszkodzenie elastyny i kolagenu. Utrata masy ciała lub poród prowadzić więc mogą do zwiotczenia skóry.

Zmniejszenie elastyczności nie jest zjawiskiem szkodliwym, niemniej może wpłynąć na stan psychiczny pacjenta poprzez poczucie obniżenia własnej wartości.

Niektóre jednostki chorobowe jak zespół Ehlersa-Danlosa lub cutis laxa (pachydermatocele) są niezwykle rzadkie ale odpowiedzialne za luźną skórę.

Na stan skóry wpływa też szereg czynników związanych ze stylem życia – niezdrowa dieta i duża ekspozycja na słońce.

Obszary, w których może wystąpić zwiotczenie skóry, to najczęściej:
• twarz i linia żuchwy
• szyja
• brzuch
• ramiona
• wewnętrzna część ud

Środkami zapobiegawczymi zwiotczenia skóry są:
• ograniczona ekspozycja na słońce
• unikanie korzystania z solarium
• zdrowe odżywianie
• utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia i stosowanie kremów nawilżających
• odpowiednia ilość snu
• powstrzymanie się od palenia tytoniu
• prawidłowo prowadzony proces odchudzania
• zmniejszenie narażenia na zanieczyszczenia środowiska i dym tytoniowy

Metody zapobiegające zwiotczeniu skóry
Ćwiczenia obejmujące trening oporowy zwiększają masę mięśniową. Rozbudowanie mięśni poprzez ćwiczenia może poprawić wygląd zwiotczałej skóry, zwłaszcza nóg i ramion. Podobnie ćwiczenia twarzy mogą poprawić napięcie mięśni wokół żuchwy i szyi, poprawiając jakość skóry w tych obszarach.

Produkty ujędrniające są szeroko dostępne i reklamowane na rynku, a przeznaczone są do leczenia wiotkości skóry. Mają one na celu zmniejszenie drobnych zwiotczeń skóry twarzy, szyi lub brzucha. W opinii American Academy of Dermatology produkty te mają ograniczoną skuteczność, bowiem jest mało prawdopodobne, aby wnikały w skórę wystarczająco głęboko, aby poprawić jej napięcie. Pewne korzyści mogą przynieść retinoidy zwiększając ilość kolagenu w skórze, dzięki czemu staje się ona jędrniejsza.

Suplementy kolagenowe mogą uzupełnić kolagen, który organizm traci w sposób naturalny. Występują one w postaci tabletek, proszku, kapsułek i napojów. Autorzy czasopisma Skin Pharmacology and Physiology monitorowali efekty suplementacji kolagenem na jakość skóry opisując poprawę jej elastyczności po 8 tygodniach stosowania.

Przeciwutleniacze odpowiadają za neutralizację wolnych rodników, które mogą powodować starzenie się skóry. Witamina C jest najpopularniejszym antyoksydantem wspomagającym produkcję kolagenu . Bez witaminy C produkcja kolagenu ulega znacznemu zmniejszeniu. Zdrowa dieta zapewnia szereg przeciwutleniaczy, w tym witaminę C.

Masaż poprawia przepływ krwi w całym ciele, a zwiększony przepływ pomaga usuwać produkty przemiany materii, między innymi wolne rodniki. Masaż może również stymulować fibroblasty - komórki, które pomagają wytwarzać tkankę łączną, która utrzymuje jędrność skóry.

Procedury niechirurgiczne leczą łagodne lub umiarkowane zwiotczenie skóry. Zwykle są to zabiegi, które wymagają minimalnego okresu rekonwalescencji. Typowe reakcje po zabiegach obejmują zaczerwienienie skóry i przejściowy obrzęk. Zabiegi niechirurgiczne zwiększają produkcję kolagenu i elastyny poprzez podgrzewanie różnych warstw skóry . Wyniki zaobserwować można po 2-6 miesiącach po zabiegach.

Zabiegi niechirurgiczne obejmują:
Ultradźwięki o wysokiej intensywności przenikające do najgłębszych warstw skóry, a wytworzone ciepło stymuluje organizm do produkcji większej ilości kolagenu. Pojedynczy zabieg powoduje umiarkowany lifting i napięcie skóry. Dodatkowe zabiegi mogą dać bardziej znaczący efekt.

Zabiegi laserowe wysyłają ciepło w głąb skóry, nie uszkadzając jej górnej warstwy. Wyniki zwykle wymagają od trzech do pięciu zabiegów i mogą pojawić się 2–6 miesięcy po ostatnim zabiegu. Zabiegi laserowe mogą napinać skórę na całym ciele, ale są szczególnie korzystne na brzuchu i ramionach.

Niechirurgiczna radiofrekwencja wykorzystuje urządzenie do podgrzewania tkanki pod skórą. Pojedynczy zabieg może przynieść rezultaty, ale osiągnięcie najlepszych wyników może zająć więcej czasu i wymagać większej liczby zabiegów. Efekty utrzymują się przez 2-3 lata przy odpowiedniej pielęgnacji skóry.

Minimalnie inwazyjnych opcje zwiększające jędrność skóry:

Intensywne światło pulsacyjne (IPL) wykorzystuje energię świetlną do ogrzewania komórek pod powierzchnią skóry. Wyniki zwykle wymagają wielu zabiegów. IPL może powodować zaczerwienienie skóry i łagodny obrzęk, który powinien zniknąć w ciągu 24 godzin. IPL jest nieodpowiedni dla osób o opalonej skórze lub osób o ciemnej karnacji. IPL może nie być pomocny w napinaniu skóry u niektórych osób, ale może pomóc zmniejszyć oznaki starzenia.

Radiofrekwencja chirurgiczna ogrzewa skórę za pomocą igieł wprowadzanych pod skórę. Przed zabiegiem należy zastosować miejscowe znieczulenie w postaci kremu. Okres rekonwalescencji wynosi około 3-5 dni, a wyniki pojawiają się zwykle w ciągu miesiąca.

Resurfacing laserowy działa w głębszych warstwach skóry. Przed zabiegiem należy zastosować miejscowe znieczulenie. Czas rekonwalescencji zależy od lasera używanego przez lekarza oraz od wielkości obszaru zabiegowego. Zwykle jest to okres 3–10 dni. Pojedynczy zabieg może przynieść znaczące rezultaty. Czasami jednak konieczna jest seria zabiegów. Wyniki mogą utrzymywać się przez kilka lat.

W przypadku silnego zwiotczenia skóry niektórzy pacjenci mogą rozważyć opcje chirurgiczne. Zabiegi modelowania sylwetki wymagają znacznego czasu na regenerację, która może trwać kilka tygodni. Pacjenci mogą zdecydować się na leczenie jednego obszaru ciała lub wielu obszarów. Modelowanie sylwetki może pozostawić blizny.

Niektóre rodzaje zabiegów modelowania sylwetki obejmują:
• lifting twarzy (rytidektomia)
• lifting szyi
• lifting ramion (brachioplastyka)
• unoszenie górnej części ciała
• plastyka brzucha (abdominoplastyka)
• podnoszenie dolnej części ciała
• przyśrodkowe uniesienie uda

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie zastępują i nigdy nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze rozmawiaj z lekarzem o ryzyku i korzyściach wynikających z leczenia.



Skontaktuj się z nami, doradzimy Ci z którego zabiegu możesz skorzystać a także sprawdź nasz cennik.

Skontkatuj się z nami!                                                             Cennik